Michele Morgan, i cila e fitoi çmimin aktorja më e mirë në festivalin e filmit në Cannes, ka vdekur në moshën 96-vjeçare. Aktorja e...

Michele Morgan, i cila e fitoi çmimin aktorja më e mirë në festivalin e filmit në Cannes, ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Aktorja e famshme franceze, Michele Morgan, i cila qe e para që fitoi çmimin aktorja më e mirë në festivalin e filmit në Cannes, ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

michele-morgan-7

michele_morgan_060

Ndër filmat e saj më të njohur ishte “Port of Shadows”, në të cilin ajo luajti përkrah Jean Gabin.
Në një komunikatë për media, presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë se ajo e ka personifikuar elegancën dhe nurin, transmeton Express.

“Michele Morgan ishte më shumë se thjesht e mahnitshme. Legjenda e saj ka lënë shenjë në shumë gjenerata”, ka thënë ai.