ZYRTARE: Arsenali sapo ka lëshuar lajmin e trishtueshëm para finales në Baku ZYRTARE: Arsenali sapo ka lëshuar lajmin e trishtueshëm para finales në Baku
Henrikh Mkhitaryan nuk do të jetë në dispozicion të Arsenalit për finalen e Europa League kundër Chelseat të planifikuar në Baku, Azerbajxhan. Vendimi në... ZYRTARE: Arsenali sapo ka lëshuar lajmin e trishtueshëm para finales në Baku

Henrikh Mkhitaryan nuk do të jetë në dispozicion të Arsenalit për finalen e Europa League kundër Chelseat të planifikuar në Baku, Azerbajxhan. Vendimi në lidhje me futbollistin armen erdhi për shkak të tensioneve midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për kontrollin politik të rajonit Nagorno-Karabak, i cili – edhe pse i përket territorit të Azerit – pas një mosmarrëveshjeje në vitin 1991 u deklarua i pavarur, transmeton Sovrani.info.

mkhitaryan

Për të shmangur probleme të çdo lloji, për këtë arsye, Gunners preferuan të mos thërrasin mesfushorin armen, i cili në të kaluarën (madje edhe në fillim të këtij sezoni) ishte detyruar të humbasë angazhimet në Azerbajxhan për të njëjtat arsye politike.

mikhitaryna-aubameyang

Për të njoftuar dështimin për të thirrur Mkhitaryan për finalen e Europa League ishte Arsenali përmes këtij shënimi që u shfaq në kanalet e tyre zyrtare:

“Ne jemi shumë të zhgënjyer për të njoftuar se Henrikh Mkhitaryan nuk do të udhëtojë me ekipin për finalen e UEFA Europa League kundër Chelseat. Ne kemi i kemi hulumtuar tërësisht të gjitha mundësitë që lojtari të jetë pjesë e ekipit, por pas diskutimit të tij me të dhe me familjen e tij kemi rënë dakord që ai nuk do të thirret, kështu që kjo është një humbje e madhe për ne si një ekip. Ne jemi gjithashtu shumë të trishtuar që një lojtar do të humbasë një finale të madhe evropiane për shkak të rrethanave si kjo, pasi është diçka që ndodh shumë rrallë në karrierën e një futbollisti Mkhitaryan do të vazhdojë të stërvitet me ne deri në fundjavën për Baku “. /Sovrani.info/