ZYRTARE: Gjiganti spanjoll shkarkon trajnerin ZYRTARE: Gjiganti spanjoll shkarkon trajnerin
Marcelino është shkarkuar si trajner i Valencias vetëm pas tre ndeshjeve në sezonin e ri të LaLiga, transmeton Sovrani.info. 54-vjeçari u pushua nga puna... ZYRTARE: Gjiganti spanjoll shkarkon trajnerin

Marcelino është shkarkuar si trajner i Valencias vetëm pas tre ndeshjeve në sezonin e ri të LaLiga, transmeton Sovrani.info.

54-vjeçari u pushua nga puna të Mërkurën pas një raportimi të lidhur me pronarin e klubit Peter Lim.

Ish-mesfushori i Barcelona dhe Real Madrid, Albert Celades, i cili ishte ndihmës trajner i Julen Lopetegui në Santiago Bernabeu vitin e kaluar, mësohet se do të marrë vendin e tij në Mestalla.

Marcelino u emërua si shefi i Valencia në maj 2017 dhe i çoi ata në fund në vendin e katërt.

Pozicioni i tij erdhi nën kërcënim 12 muaj më parë gjatë një starti të vështirë për 2018-19, por klubi mbajti besim te ish-shefi i Villarrealit dhe u shpërblye kur ata përfunduan sezonin duke fituar finalen e Copa del Rey kundër Barcelonës.

Valencia ka marrë katër pikë nga tre ndeshje këtë sezon, por është raportuar në Spanjë që Lim e thirri presidentin e klubit Anil Murthy për një takim urgjent në Singapor të Mërkurën, pasi vendosi të largojë Marcelinon.

Ekzistojnë gjithashtu sugjerime që menaxheri i përgjithshëm Mateu Alemany mund të pushohet nga puna, megjithëse Valencia nuk ka bërë asnjë koment për të ardhmen e tij.

Në një deklaratë që konfirmoi largimin e Marcelino, ata thanë: “Klubi dëshiron ta falënderojë për punën dhe përkushtimin e tij gjatë kohës së tij në klubin tonë dhe i uroj suksesin më të madh për të ardhmen”. /Sovrani.info/